Alaska's State Seal

 
Alaska State Legislature
District Table

Senate: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T
House: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
           19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
           35 36 37 38 39 40


Search Web Site by Keyword

Back to Home Page

Our Promise to Alaskans

What's New!

Subscribe to Legislative E-News

Press Releases, Audio Clips, and Archives

Research the Issues

Help



Get Real Audio's Player Plug-In

Get Adobe's Acrobat Plug-In

 
Senate                                           House
Senate District A
   
Senator Robin Taylor
    (R) Wrangell
House District 1
   
Bill Williams
    (R) Saxman
  House District 2
   
Ben Grussendorf
    (D) Sitka


Senate District B
   
Kim Elton
    (D) Juneau
House District 3
   
Beth Kerttula
    (D) Juneau
  House District 4
   
Bill Hudson
    (R) Juneau


Senate District C
   
Jerry Mackie
    (R) Craig
House District 5
   
Albert Kookesh
    (D) Angoon
  House District 6
   
Alan Austerman
    (R) Kodiak


Senate District D
   
John Torgerson
    (R) Kasilof
House District 7
   
Gail Phillips
    (R) Homer
  House District 8
    Gary Davis
    (R) Soldotna


Senate District E
   
Jerry Ward
    (R) Anchorage
House District 9
   
Hal Smalley
    (D) Kenai
  House District 10
   
Joe Green
    (R) Anchorage


Senate District F
   
Drue Pearce
    (R) Anchorage
House District 11
   
Norman Rokeberg
    (R) Anchorage
  House District 12
   
Andrew Halcro
    (R) Anchorage


Senate District G
   
Loren Leman
    (R) Anchorage
House District 13
   
Ethan Berkowitz
    (D) Anchorage
  House District 14
   
Lisa Murkowski
    (R) Anchorage


Senate District H
   
Johnny Ellis
    (D) Anchorage
House District 15
   
Eric Croft
    (D) Anchorage
  House District 16
   
Allen Kemplen
    (D) Anchorage


Senate District I
   
Sean Parnell
    (R) Anchorage
House District 17
   
John Cowdery
    (R) Anchorage
  House District 18
   
Con Bunde
    (R) Anchorage


Senate District J
   
Dave Donley
    (R) Anchorage
House District 19
   
Jerry Sanders
    (R) Anchorage
  House District 20
   
Brian Porter
    (R) Anchorage


Senate District K
   
Tim Kelly
    (R) Anchorage
House District 21
   
Sharon Cissna
    (R) Anchorage
  House District 22
   
Ramona Barnes
    (R) Anchorage


Senate District L
   
Randy Phillips
    (R) Eagle River
House District 23
   
Eldon Mulder
    (R) Anchorage
  House District 24
   
Pete Kott
    (R) Eagle River


Senate District M
   
Rick Halford
    (R) Chugiak
House District 25
   
Fred Dyson
    (R) Eagle River
  House District 26
   
Vic Kohring
    (R) Wasilla


Senate District N
   
Lyda Green
    (R) Wasilla
House District 27
   
Scott Ogan
    (R) Palmer
  House District 28
   
Beverly Masek
    (R) Willow


Senate District O
   
Gary Wilken
    (R) Fairbanks
House District 29
   
John Davies
    (D) Fairbanks
  House District 30
   
Tom Brice
    (D) Fairbanks


Senate District P
   
Pete Kelly
    (R) Fairbanks
House District 31
   
Jim Whitaker
    (R) Fairbanks
  House District 32
   
John Coghill, Jr.
    (R) North Pole


Senate District Q
   
Mike Miller
    (R) North Pole
House District 33
   
Gene Therriault
    (R) North Pole
  House District 34
   
Jeannette James
    (R) North Pole


Senate District R
   
Georgianna Lincoln
    (D) Rampart
House District 35
   
John Harris
    (R) Kenai
  House District 36
   
Carl Morgan, Jr.
    (R) Aniak


Senate District S
   
Al Adams
    (D) Kotzebue
House District 37
   
Reggie Joule
    (D) Kotzebue
  House District 38
   
Richard Foster
    (D) Nome


Senate District T
   
Lyman Hoffman
    (D) Bethel
House District 39
   
Mary Sattler-Kapsner
    (D) Bethel
  House District 40
   
Carl Moses
    (D) Unalaska

| Top | Home |