Committees of the
22nd Alaska State Legislature

SENATE COMMITTEES HOUSE COMMITTEES
JOINT COMMITTEES




Alaska State House of Representatives
Standing Committee Assignments:

STANDING FINANCE OTHER

Community & Regional Affairs : Legislation & Information

Co-Chairs:
Kevin Meyer Carl Morgan

Members:
Andrew Halcro Drew Scalzi
Lisa Murkowski Gretchen Guess
Beth Kerttula  

Finance : Legislation & Information

Co-Chairs:
Eldon Mulder Bill Williams

Members:
Con Bunde, Vice-Chair Richard Foster
Bill Hudson Jim Whitaker
John Harris Ken Lancaster
Eric Croft John Davies
Carl Moses  

Health, Education & Social Services : Legislation & Information

Chair:
Fred Dyson  

Members:
Peggy Wilson, Vice-Chair John Coghill
Gary Stevens Vic Kohring
Sharon Cissna Reggie Joule

Judiciary : Legislation & Information

Chair:
Norman Rokeberg  

Members:
Scott Ogan, Vice-Chair Jeannette James
John Coghill Kevin Meyer
Ethan Berkowitz Albert Kookesh

Labor & Commerce : Legislation & Information

Chair:
Lisa Murkowski  

Members:
Andrew Halcro, Vice-Chair Pete Kott
Norman Rokeberg Kevin Meyer
Harry Crawford Joe L. Hayes

Resources : Legislation & Information

Co-Chairs:
Beverly Masek Drew Scalzi

Members:
Hugh "Bud" Fate, Vice-Chair Joseph Green
Mike Chenault Lesil McGuire
Gary Stevens Mary Sattler-Kapsner
Beth Kerttula  

Rules : Legislation & Information

Chair:
Pete Kott  

Members:
Brian Porter Vic Kohring
Carl Morgan Lesil McGuire
Ethan Berkowitz Reggie Joule

State Affairs : Legislation & Information

Chair:
John Coghill  

Members:
Jeannette James Hugh "Bud" Fate
Gary Stevens Peggy Wilson
Harry Crawford Joe L. Hayes

Transportation : Legislation & Information

Chair:
Vic Kohring  

Members:
Beverly Masek, Vice-Chair Scott Ogan
Drew Scalzi Peggy Wilson
Mary Sattler-Kapsner Albert Kookesh

| Top |


Alaska State House of Representatives
Finance Subcommittees:

STANDING FINANCE OTHER

Administration

Chair:
Ken Lancaster  

Members:
Andrew Halcro Kevin Meyer
Scott Ogan Ethan Berkowitz
Harry Crawford  

Community & Economic Development

Chair:
Ken Lancaster  

Members:
Lesil McGuire Kevin Meyer
Carl Morgan Lisa Murkowski
Reggie Joule Carl Moses

Corrections

Chair:
Eldon Mulder  

Members:
Mike Chenault Joseph Green
Brian Porter Norman Rokeberg
Joe L. Hayes Mary Sattler-Kapsner

Court System

Chair:
Bill Williams  

Members:
Fred Dyson Joseph Green
Brian Porter Sharon Cissna
Eric Croft  

Education & Early Development

Chair:
Eldon Mulder  

Members:
John Coghill Jeannette James
Lisa Murkowski Gary Stevens
Peggy Wilson Reggie Joule
Beth Kerttula  

Environmental Conservation

Chair:
Bill Williams  

Members:
Lesil McGuire Scott Ogan
Drew Scalzi John Davies
Gretchen Guess  

Fish & Game

Chair:
Con Bunde  

Members:
Hugh "Bud" Fate Beverly Masek
Drew Scalzi Gary Stevens
Albert Kookesh Carl Moses

Governor

Co-Chairs:
Eldon Mulder Bill Williams

Members:
Brian Porter Pete Kott
Jeannette James Ethan Berkowitz
Reggie Joule  

Health & Social Services

Chair:
John Harris  

Members:
John Coghill Fred Dyson
Vic Kohring Peggy Wilson
Gretchen Guess Reggie Joule

Information Technology

Chair:
Eldon Mulder  

Members:
Bill Williams John Harris
Lisa Murkowski Gretchen Guess

Labor & Workforce Development

Chair:
Bill Hudson  

Members:
Jeannette James Kevin Meyer
Lisa Murkowski Harry Crawford
Joe L. Hayes  

Law

Chair:
Jim Whitaker  

Members:
Joe Green Brian Porter
Norman Rokeberg Beth Kerttula
Albert Kookesh  

Legislature

Co-Chairs:
Eldon Mulder Bill Williams

Members:
Brian Porter Pete Kott
Jeannette James Ethan Berkowitz
Reggie Joule  

Military & Veterans' Affairs

Chair:
Richard Foster  

Members:
Mike Chenault Pete Kott
Beverly Masek Harry Crawford
Gretchen Guess  

Natural Resource

Chair:
Bill Hudson  

Members:
John Coghill Jeannette James
Scott Ogan Drew Scalzi
Eric Croft John Davies

Public Safety

Chair:
Con Bunde  

Members:
Mike Chenault Vic Kohring
Pete Kott Beverly Masek
Sharon Cissna Mary Sattler-Kapsner

Revenue

Chair:
Jim Whitaker  

Members:
Hugh Fate Carl Morgan
Lesil McGuire Eric Croft
Mary Sattler-Kapsner  

Transportation & Public Facilities

Chair:
Richard Foster  

Members:
Hugh Fate Andrew Halcro
Vic Kohring Carl Morgan
Peggy Wilson Joe L. Hayes
Albert Kookesh Carl Moses

University

Chair:
Eldon Mulder  

Members:
Andrew Halcro Pete Kott
Gary Stevens Sharon Cissna
John Davies  

| Top |


Other Alaska State House of Representatives Committees
for the 22nd Legislature:

STANDING FINANCE OTHER

Committee on Committees : Legislation & Information

Chairs:
Brian Porter  

Members:
Jeanette James Eldon Mulder
Bill Williams Pete Kott
Ethan Berkowitz Reggie Joule

Economic Development, Trade & Tourism Special Committee :
Legislation & Information

Chair:
Lesil McGuire  

Members:
Joseph Green Jeannette James
Carl Morgan Beverly Masek
Norman Rokeberg Fred Dyson
Harry Crawford Gretchen Guess

Education Special Committee : Legislation & Information

Chair:
Con Bunde  

Members:
Gary Stevens, Vice-Chair Brian Porter
Joseph Green Peggy Wilson
Reggie Joule Gretchen Guess

Fisheries Special Committee : Legislation & Information

Co-Chair:
Gary Stevens Peggy Wilson

Members:
Drew Scalzi Fred Dyson
John Coghill Mary Sattler-Kapsner
Beth Kerttula  

Military & Veterans' Affairs Special Committee :
Legislation & Information

Chair:
Mike Chenault  

Members:
Beverly Masek Lisa Murkowski
Joseph Green Pete Kott
Sharon Cissna Joe L. Hayes

Oil & Gas Special Committee : Legislation & Information

Chair:
Scott Ogan  

Members:
Hugh Fate, Vice-Chair Fred Dyson
Mike Chenault Vic Kohring
Gretchen Guess Reggie Joule


STANDING FINANCE OTHER

| Senate Committees | House Committees | Joint Committees |

| Top | Home | Site Search | Breaking News | Legislators | Bills |
| Committees | E-Newsletter | Surveys | Research | Help |


The Official Web Site of the House and Senate Legislative Majorities
for the 22nd Alaska State Legislature

To Report Technical Problems or Contact Webmasterse-mail address list
  


Latest Posts