The Seal of the State of Alaska
  Help    

   
Alaska State Legislature
    Home  |  News  |  Legislators  |  Committees  |  Bills  |  Surveys  |  Archives  |  AchievementsAlaska State Legislature
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature

Advanced Search
Alaska State Legislature
· Contact Staff  
· Biography  
· Committee Memberships  
· House Finance Committee  
· Press Releases  
· Audio Clips  
· Opinion-Editorial  
· Past Press Releases  
· Personal Legislation  
· Co-Sponsored Legislation  
· Past Legislation  
· Joint Armed Services Committee  
· District Information  
· Energy Policy Task Force  
· 24th Legislature  
· 23rd Legislature  
· 22nd Legislature  
· 21st Legislature  
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature

Alaska State Legislature
Alaska State Legislature
23rd Alaska State Legislature
The 24th Alaska State Legislature
Alaska State Legislature House Majority
News & Information House Speaker John Harris

Alaska State's Capital Building Renee Limoge
House Majority Press Secretary
716 W 4th Avenue, #680
Anchorage, AK 99501
Phone: (907) 269-0167
Fax: (907) 269-0154
Actualities: (800) 478-6540
Web: www.akrepublicans.org

E-Mail List: Subscribe

House Majority Announces New Committee Assignments
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature
Attachments Attachments
 
Released:
January 12, 2005

"I am pleased that the majority has a strong leadership position in each of the committees. With huge issues like the natural gas pipeline, the public retirement system and education facing the legislature, we have a good depth of knowledge in both the minority and majority"
- Rep. Coghill

 

(JUNEAU) - The Alaska House of Representative's Committee on Committees finalized committee assignments for the 24th Legislature earlier today.

House Speaker John Harris (R-Valdez) was pleased with the makeup of the committees. "This legislature will tackle a number of important issues this session, and I think we have put together a committee structure that plays on the strengths of our House members, both Republican and Democrat."

"I am pleased that the majority has a strong leadership position in each of the committees. With huge issues like the natural gas pipeline, the public retirement system and education facing the legislature, we have a good depth of knowledge in both the minority and majority," added Majority Leader John Coghill (R-North Pole).

Committee assignments for the first session of the 24th Legislature are as follows:

Standing Committees

Community & Regional Affairs Committee

Representative Bill Thomas (R-Haines), Co-Chair
Representative Kurt Olson (R-Soldotna), Co-Chair
Representative Pete Kott (R-Eagle River)
Representative Gabrielle LeDoux (R-Kodiak)
Representative Mark Neuman (R-Big Lake)
Representative Sharon Cissna (D-Anchorage)
Representative Woody Salmon (D-Beaver)

Finance Committee

Representative Kevin Meyer (R-Anchorage), Co-Chair
Representative Mike Chenault (R-Nikiski), Co-Chair
Representative Bill Stoltze (R-Chugiak/Mat-Su), Vice-Chair
Representative Mike Hawker (R-Anchorage)
Representative Jim Holm (R-Fairbanks)
Representative Bruce Weyhrauch (R-Juneau)
Representative Richard Foster (D-Nome)
Representative Mike Kelly (R-Fairbanks)
Representative Eric Croft (D-Anchorage)
Representative Carl Moses (D-Unalaska)
Representative Reggie Joule (D-Kotzebue)

Health, Education & Social Services Committee

Representative Peggy Wilson (R-Wrangell), Chair
Representative Vic Kohring (R-Mat-Su)
Representative Paul Seaton (R-Homer)
Representative Lesil McGuire (R-Anchorage)
Representative Tom Anderson (R-East Anchorage)
Representative Sharon Cissna (D-Anchorage)
Representative Berta Gardner (D-Anchorage)

Judiciary Committee

Representative Lesil McGuire (R-Anchorage), Chair
Representative Tom Anderson (R- East Anchorage)
Representative Pete Kott (R-Eagle River)
Representative Nancy Dahlstrom (R-Anchorage/Eagle River)
Representative John Coghill (R-North Pole)
Representative Les Gara (D-Anchorage)
Representative Max Gruenberg (D-Anchorage)

Labor & Commerce Committee

Representative Tom Anderson (R-East Anchorage), Chair
Representative Pete Kott (R-Eagle River)
Representative Gabrielle LeDoux (R-Kodiak)
Representative Norm Rokeberg (R-Anchorage)
Representative Bob Lynn (R-Anchorage)
Representative Harry Crawford (D-Anchorage)
Representative Dave Guttenberg (D-Fairbanks)

Resources Committee

Representative Ralph Samuels (R-Anchorage), Co-Chair
Representative Jay Ramras (R-Fairbanks), Co-Chair
Representative Kurt Olson (R-Soldotna)
Representative Carl Gatto (R-Palmer)
Representative Paul Seaton (R-Homer)
Representative Jim Elkins (R-Ketchikan)
Representative Gabrielle LeDoux (R-Kodiak)
Representative Mary Kapsner (D-Bethel)
Representative Harry Crawford (D-Anchorage)

Rules Committee

Representative Norm Rokeberg (R-Anchorage), Chair
Representative John Harris (R-Valdez)
Representative John Coghill (R-North Pole)
Representative Lesil McGuire (R-Anchorage)
Representative Vic Kohring (R-Mat-Su)
Representative Ethan Berkowitz (D-Anchorage)
Representative Beth Kerttula (D-Juneau)

State Affairs Committee

Representative Paul Seaton (R-Homer), Chair
Representative Jim Holm (R-Fairbanks)
Representative Jay Ramras (R-Fairbanks)
Representative Carl Gatto (R-Palmer)
Representative Jim Elkins (R-Ketchikan)
Representative Max Gruenberg (R-Anchorage)
Representative Berta Gardner (R-Anchorage)

Transportation Committee

Representative Carl Gatto (R-Palmer), Co-Chair
Representative Jim Elkins (R-Ketchikan), Co-Chair
Representative Bill Thomas (R-Haines)
Representative Mark Neuman (R-Big Lake)
Representative Vic Kohring (R-Mat-Su)
Representative Woody Salmon (D-Beaver)
Representative Mary Kapsner (D-Bethel)

Special Committees

Education Committee

Representative Mark Neuman (R-Big Lake), Chair
Representative Peggy Wilson (R-Wrangell)
Representative Carl Gatto (R-Palmer)
Representative Bob Lynn (R-Anchorage)
Representative Bill Thomas (R-Haines)
Representative Les Gara (D-Anchorage)
Representative Woody Salmon (D-Beaver)

Economic, Development, Trade & Tourism

Representative Nancy Dahlstrom (R-Anchorage/Eagle River), Chair
Representative John Coghill (R-North Pole)
Representative Bob Lynn (R-Anchorage)
Representative Jay Ramras (R-Fairbanks)
Representative Mark Neuman (R-Big Lake)
Representative Harry Crawford (D-Anchorage)
Representative Beth Kerttula (D-Juneau)

Fisheries Committee

Representative Gabrielle LeDoux (R-Kodiak), Co-Chair
Representative Bill Thomas (R-Haines), Co-Chair
Representative John Harris (R-Valdez)
Representative Peggy Wilson (R-Wrangell)
Representative Jim Elkins (R-Ketchikan)
Representative Mary Kapsner (D-Bethel)
Representative Woody Salmon (D-Beaver)

Military & Veteran's Affairs Committee

Representative Bob Lynn (R-Anchorage), Chair
Representative Nancy Dahlstrom (R-Eagle River)
Representative Jim Elkins (R-Ketchikan)
Representative Lesil McGuire (R-Anchorage)
Representative Bill Thomas (R-Haines)
Representative Sharon Cissna (D-Anchorage)
Representative Max Gruenberg (D-Anchorage)

Oil & Gas Committee

Representative Vic Kohring (R-Wasilla), Chair
Representative Norm Rokeberg (R-Anchorage)
Representative Lesil McGuire (R-Anchorage)
Representative Ralph Samuels (R-Anchorage)
Representative Nancy Dahlstrom (R-Anchorage/Eagle River)
Representative Berta Gardner (D-Anchorage)
Representative Beth Kerttula (D-Juneau)

Ways & Means Committee

Representative Bruce Weyhrauch, (R-Juneau), Chair
Representative Ralph Samuels (R-Anchorage)
Representative Norm Rokeberg (R-Anchorage)
Representative Peggy Wilson (R-Wrangell)
Representative Paul Seaton (R-Homer)
Representative Max Gruenberg (D-Anchorage)
Representative Carl Moses (D-Unalaska)

Joint Committees

Ethics Committee

Representative Bruce Weyhrauch (R-Juneau)
Representative Max Gruenberg (D-Anchorage)
Alternate: Representative John Harris (R-Valdez)
Alternate: Representative Eric Croft (D-Anchorage)

Joint Armed Services Committee

Representative Nancy Dahlstrom (R-Eagle River), Co-Chair
Representative, John Coghill (R-North Pole)
Representative Bob Lynn (R-Anchorage)
Representative Jay Ramras (R-Fairbanks)
Representative Eric Croft (D-Anchorage)
Alternate: Representative John Harris (R-Valdez)

Legislative Budget & Audit Committee

Representative Ralph Samuels (R-Anchorage), Vice-Chair
Representative Mike Chenault (R-Kenai)
Representative John Hawker (R-Valdez)
Representative Pete Kott (R-Eagle River)
Representative Beth Kerttula (D-Juneau)
Alternate: Representative Kevin Meyer (R-Anchorage)
Alternate: Representative Reggie (D-Kotzebue)

Legislative Council

Representative Carl Gatto (R-Palmer), Chair
Representative John Harris (R-Valdez)
Representative John Coghill (R-North Pole)
Representative Norm Rokeberg (R-Anchorage)
Representative Bruce Weyhrauch (R-Juneau)
Representative Bill Stoltze (R-Chugiak/Mat-Su)
Representative Ethan Berkowitz (D-Anchorage)

Regulation & Review Committee

Representative Tom Anderson (R-East Anchorage), Vice-Chair
Representative Vic Kohring (R-Wasilla)
Representative Sharon Cissna (D-Anchorage)

# # #

"This legislature will tackle a number of important issues this session, and I think we have put together a committee structure that plays on the strengths of our House members, both Republican and Democrat."
- Rep. Harris

 
Attachments:
 
·
Print Text Version
· Acrobat PDF Version
Requires Adobe Acrobat PDF Reader = 4 page(s)
97 KB
 

Sign Up For E-News!

Unsubscribe  Privacy
Alaska State Legislature
· 25th Legislature Info
House Majority
House Minority
Senate Majority
Senate Minority
BASIS
 
· 24th Leg. Special Session Info  
· Oil & Gas Production Tax Information  
· Keyword Search  
· Legislator Districts  
· Photo Table  
· Passed Legislation  
· Past Legislatures  
· More Web Tools  
· Majority Press Staff  
· Information Offices  
Requires Real Audio Player = Adobe PDF Reader  
Requires Real Audio Player = Real Audio Player  
Requires Real Audio Player = MP3 Audio Player  
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature

1 Viewer(s)

Total at this time.
Alaska State Legislature
Alaska State Legislature
   
Alaska State Legislature
Home  |  News  |  Legislators  |  Committees  |  Bills  |  Surveys  |  Archives  |  E-News  |  HelpAlaska State Legislature
Alaska State Legislature
The Official Web Site of the House and Senate Legislative Majorities
for the Alaska State Legislature

To Report Technical Problems or Contact Webmasterse-mail address list